Jak ogrzewanie podłogowe wpływa na parkiet?

Jak ogrzewanie podłogowe wpływa na parkiet?
Opublikowano przez Admin

Ogrzewanie podłogowe podłączone do wydajnego kotła Defro gwarantuje duży komfort cieplny. Jednak nie każdy materiał można położyć na podłogówce. Producenci polecają płytki, ale co z drewnianymi parkietami, które doskonale sprawdzają się w aranżacji wnętrz?

Jaki parkiet do podłogówki?

Drewniana podłoga w przypadku ogrzewania podłogowego jest możliwa, ale pod warunkiem, że wybierzesz drewno o małym skurczu, np. dąb, merbau, iroko, doussie albo tek. Parkiet nie powinien być też grubszy niż 1,5 cm. Decyzję o wyborze parkietu trzeba podporządkować także dwóm warunkom. Pierwszy to zdolność do dobrego przewodzenia ciepła. Drugi to odporność elementów posadzek na odkształcenia pod wpływem zmian temperatury. Dlatego płytki są najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do podłogówki – spełniają oba warunki.

Kłaść parkiet na podłogówce?

Tak, ale jeśli podłogówka ma zapewnić użytkownikom komfort i nie stanowi głównego źródła ciepła. Nawet wtedy układając drewnianą podłogę trzeba spełnić szereg wymogów:

  • wybierz odpowiednie drewno o małym skurczu i długim czasie osiągania równowagi higroskopijnej. Tylko takie gwarantują, że posadzka nie będzie oszpecona szerokimi szczelinami.
  • zadbaj o odpowiednią grubość desek, nie większą niż 1,5 cm
  • wybierz parkiet warstwowy dobrej jakości- odmienne ułożenie słoi w sąsiadujących warstwach drewna ogranicza jego pracę, a wysoka jakość materiału zapobiega oddzielaniu warstw przy częstych zmianach temperatury.

Reasumując. Czy można kłaść parkiet na podłogówce? Tak. Czy się to opłaca? Nie.

Zadaj pytanie on-line | eZelazny.pl Napisz do nas... Wyślij