Jakie zabezpieczenia posiada piec Defro AKM

Jakie zabezpieczenia posiada piec Defro AKM
Opublikowano przez Admin

Od pieca C.O. wymagasz przede wszystkim wydajności, bezpieczeństwa i bezawaryjnego działania. Piece Defro AKM, podobnie jak większość kotłów węglowych z podajnikiem, wyposażone zostały w szereg zabezpieczeń, które gwarantują ochronę użytkowników w przypadku awarii, dlatego od lat cieszą się dużym zaufaniem. O wszystkich zabezpieczeniach kotła Defro AKM dowiesz się z naszego poradnika.

Podstawowe zabezpieczenia pieca Defro AKM

  • Zabezpieczenie termiczne kotła – na wypadek przekroczenia temperatury alarmowej wynoszącej powyżej 90°C (temperatura wody na kotle), czujnik bimetaliczny, który usytuowany jest przy czujniku temperatury kotła odłącza zasilanie elektryczne z podajnika paliwa oraz wentylatora nadmuchowego. Zabezpieczenie to zapobiega zagotowaniu się wody w instalacji C.O. na wypadek przegrzania się kotła, uszkodzenia lub awarii sterownika elektrycznego. Po unormowaniu się temperatury czujnik bimetaliczny samoczynnie odblokuje się i wyłączy alarm. Na wypadek uszkodzenia lub przegrzania czujnika palnik kotła, podajnik paliwa oraz wentylator nadmuchowy zostaną automatycznie odłączone.
  • Czujnik temperatury na półce podajnika paliwa – podczas cofnięcia się płomienia (żaru) do podajnika paliwa sterownik elektroniczny automatycznie przełącza podajnik w tryb pracy ciągłej (na okres ok. 10 minut). Proces ten powoduje usunięcie żaru poza podajnik paliwa. Zabezpieczenie to zadziała tylko w przypadku, gdy kocioł zasilany jest energią elektryczną.
  • Zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe podajnika paliwa – cykl podawania paliwa w kotle Defro AKM trwa przez określony w pamięci sterownika czas (t). W przypadku, gdy szuflada podajnika nie znajdzie się w pozycji wyjściowej w ciągu (t+5s) nastąpi rozłączenie wentylatora oraz podajnika przy zachowanej pracy pomp obiegowych. W tym momencie zostanie także uruchomiony sygnał alarmowy. Rozłączenie podajnika paliwa pozwoli zapobiec przeciążeniu oraz uszkodzeniu silnika kotła.

Dodatkowe zabezpieczenia

W piecach z podajnikiem zaleca się także zastosowanie systemu automatycznego wodnego gaszenia, do którego należy:

  • Strażak I – jest to zabezpieczenie przed cofaniem się płomienia do rury podajnika paliwa. Zabezpieczenie może być realizowane niezależnie od energii elektrycznej w oparciu o zawór termostatyczny. W przypadku nadmiernego wzrostu temperatury powyżej 95°C w układzie podawania paliwa, zawór ten zostaje otworzony, a woda w zbiorniku, która umieszczona jest obok kotła grawitacyjnie spływa do podajnika paliwa. Efekt ten pozwoli ugasić płomień oraz obniżyć temperaturę w kotle.
  • Strażak II – system ten zasilany jest z sieci wodociągowej i tak jak Strażak I działa niezależnie od energii elektrycznej.

Dodatkowe systemy gaszenia znacznie zmniejszają ryzyko cofania płomienia do podajnika paliwa. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepiej zabezpieczony piec wymaga od użytkownika nadzoru w czasie jego pracy.

Zadaj pytanie on-line | eZelazny.pl Napisz do nas... Wyślij