Kominek czy kocioł Defro? Czym ogrzać dom

Kominek czy kocioł Defro? Czym ogrzać dom
Opublikowano przez Admin

W większości nowych domów instaluje się kominki jako źródło taniej energii. Jednak mało kto decyduje się na całkowita rezygnację z centralnego ogrzewania np. wody. Dlaczego? O tym oraz o zaletach i wadach kominków i kotłów Defro przeczytasz w naszym artykule.

Kominek – kocioł w salonie

W Polsce kominki są bardzo modne już od dłuższego czasu, jedynak teraz wyposaża się je w żeliwne lub stalowe wkłady, które wykluczają ryzyko pożaru i pozwalają na lepsze wykorzystanie ciepła. Wkłady umożliwiają także rozbudowę kominka o układ kanałów, które rozprowadzają ciepłe powietrze w całym domu. Ostatnio popularne są także kominki z płaszczem wodnym. Pomysł polega na przeprowadzeniu nad paleniskiem rury z wodą (płaszcza), która zostaje ogrzana. Tak kominek zmienia się w kocioł umieszczony w salonie, zamiast kotłowni. Kominki z płaszczem wodnym to przedmiot sporów, bo ze względu na swoją funkcję nie powinny znajdować się w pomieszczeniu, w którym często przebywają domownicy. Wykluczają to regulaminy.

Kocioł Defro + kominek

Kominek z płaszczem wodnym jednak bardzo rzadko instalowany jest jako jedyne źródło ciepła. Powód? Drewno w kominku pali się kilka godzin, a potem woda w instalacji stygnie. Jeśli nie przypilnujemy paleniska, a temperatura na zewnątrz będzie bardzo niska instalacji grozi zamarznięcie i uszkodzenie. Dlatego do kominka często dołącza się bezobsługowy kocioł Defro na paliwo stałe. Kocioł pozostaje w stanie czuwania, jeśli temperatura w instalacji spadnie – zaczyna pracować i ogrzewać ją według wcześniej zaprogramowanych ustawień.

Problem z instalacją

Pojawia się jednak problem. Kominek pracuje w instalacji otwartej, kocioł w zamkniętej. W instalacji otwartej źle pracują także grzejniki stalowe, bo kominek łatwo doprowadza podgrzewana wodę do wrzenia. Możliwe rozwiązania:

  • kupno pieca i grzejników odpowiednich do instalacji otwartej – zwykle są to produkty żeliwne, dość mało popularne, drogie w instalacji i mało energooszczędne
  • kupno zautomatyzowanego kominka z płaszczem wodnym wyposażonego w urządzenia umożliwiające mu współpracę z instalacją c.o. systemu zamkniętego i ekonomicznym kotłem Defro.
Zadaj pytanie on-line | eZelazny.pl Napisz do nas... Wyślij