Porównanie kosztów ogrzania domu

Porównanie kosztów ogrzania domu
Opublikowano przez Admin

Ogrzanie domu wraz z podgrzaniem wody użytkowej to przeciętnie 70-80% rocznych kosztów eksploatacji całego domu. Nic dziwnego, że coraz częściej szukamy alternatywnych rozwiązań, które pozwolą na zmniejszenie wydatków albo zastanawiamy się nad doborem sposobu ogrzewania. O tym jakie ogrzewanie generuje najmniejsze koszty przeczytacie w niniejszym artykule.

Ciepły dom, ciepła woda – ile to kosztuje?

Na wydatki dotyczące ogrzewania składa się wiele elementów, m.in. izolacja cieplna budynku, rodzaj i jakość paliwa, sprawność systemu grzewczego. Eksperci z viessmann.pl porównali różne sposoby ogrzewania, a wyniki opublikowali na swojej stronie internetowej. Porównanie w przejrzysty sposób pokazuje koszty wytworzenia 1kWh ciepła i ogrzania budynku o wielkości 160 m2:

Zestawienie kosztów ogrzewania domu

źródło zdjęcia: viessmann.pl

Porównanie wydatków na ogrzanie 160m2Przyjęte przez badaczy koszty obliczane zostały na zasadzie szacunków. Należy wziąć pod uwagę, że obniżenie sprawności kotłów na paliwo stałe może być wynikiem niskiej jakości paliwa lub niewłaściwie dobranej mocy kotła Defro lub innego. Zaobserwować to można zwłaszcza w przypadku kotłów na paliwa stałe poza okresem grzewczym. Obniżenie sprawności wiąże się z podgrzewaniem wody użytkowej. Duża pojemność kotłów wymusza podgrzanie schłodzonej wody kotłowej (straty rozruchowe), a następnie oddawanie zbędnego ciepła do otoczenia (straty postojowe).

Przydatne wnioski:

  • System z pompą ciepła gruntową generuje najmniejsze koszty eksploatacji
  • Między najtańszą a najdroższą formą ogrzewania różnica wynosi 3,5 razy
  • Największe wahania cen paliwa dotyczą oleju opałowego i płynnego gazu
  • Kotły opalane drewnem to przyjazna środowisku alternatywa przy braku dostępu do gazu ziemnego. Ich uzupełnieniem mogą być kolektory słoneczne (zwłaszcza w okresie letnim, kiedy można całkowicie wyłączyć kocioł)
  • Podobne koszty eksploatacji ma kocioł na węgiel i gazowy kocioł kondensacyjny połączony z kolektorami słonecznymi. Z tym, że ten drugi jest o wiele bardziej przyjazny środowisku naturalnemu.
  • Węgiel nie należy do tanich paliw. Trzeba wziąć pod uwagę trudności z dostępem dobrej jakości paliwa w sezonie grzewczym, wahania cen, niski komfort użytkowania i zanieczyszczenie środowiska naturalnego, a także bliskiego otoczenia.
Zadaj pytanie on-line | eZelazny.pl Napisz do nas... Wyślij