Co wybrać zamiast węgla do ogrzania domu?

Co wybrać zamiast węgla do ogrzania domu?
Opublikowano przez Admin

Węgiel to wciąż najpopularniejsze paliwo, którym ogrzewamy nasze domy. Niestety, mocno zanieczyszcza powietrze i Unia Europejska debatuje o wprowadzeniu zakazu czy ograniczenia w emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a co za tym idzie zakaz ogrzewania węglem kamiennym. Warto więc rozważyć inne możliwości i kupić kocioł Defro na ekologiczne paliwo. Jakie są alternatywy?

Porównanie kosztów ogrzewania

Załóżmy, że do ogrzania mamy wolnostojący, ocieplony dom w starym budownictwie o powierzchni ok. 120m2. Obliczmy roczny koszt ogrzania (bez ogrzewania wody użytkowej) oraz koszty instalacji grzewczej:

  • węgiel kamienny – roczny koszt ogrzewania ok.4 000 zł + 3 500 zł zakup pieca Defro
  • gaz ziemny – roczny koszt ogrzewania ok. 6 000 zł + 10 000 zł instalacja
  • prąd – roczny koszt ogrzewania 12 500 zł + 4 000 instalacja
  • pompa ciepła – roczny koszt ogrzewania 3 000 zł + 4 000 zł instalacja
  • olej opałowy – roczny koszt ogrzewania 11 000 zł + 14 000 zł instalacja

Co zamiast węgla?

Koszty ogrzewania paliwami stałymi jest nieporównywalnie niższy niż paliw płynnych. Ogrzewanie węglem uznawane jest za najtańszy sposób, ale jak widać z powyższego zestawienia podobne koszty generuje pompa ciepła. Dużym minusem ogrzewania węglem jest konieczność magazynowania paliwa oraz pilnowanie, by piec nie zgasł (dosypywanie paliwa co jakiś czas w trakcie palenia). Korzyścią wypływająca z posiadania pieca Defro na węgiel jest możliwość palenia w nim drewnem. Pompa ciepła natomiast to rozwiązanie ekologiczne – pobiera ciepło z gleby, powietrza lub wody gruntowej, kondensuje je i wykorzystuje. Koszt ogrzewania pompą w nowym budownictwie może być niższy niż 2 000 zł, w starszych 3 000 zł. Jednak pompy ciepła są w Polsce mało popularne głównie ze względu na koszt instalacji – ok. 50 000 zł i samej pompy – 20 000 zł. Zatem ogrzewanie pompom ciepła najbardziej opłaca się w przypadku budowy nowego domu jednorodzinnego.

Zadaj pytanie on-line | eZelazny.pl Napisz do nas... Wyślij